האם ככל שמרימים משקל כבד יותר האימון יעיל יותר?

בשנים האחרונות עולה באופן משמעותי הפופולאריות של אימוני כוח: אימונים כנגד התנגדות. החל מאימונים שמבוצעים בחדר הכושר באמצעות מכשירים, אימונים פונקציונאלים, קרוספיט, קטבלס, ועוד.

אחד מהעקרונות הבסיסים של אימון הכוח הוא שעל מנת להגדיל את מסת השריר וכוח השריר המרכיב החשוב ביותר הוא לבצע את התרגילים כנגד התנגדות גדולה עד חוסר יכולת לבצע (כשל בביצוע).

אין ספק שביצוע אימוני כוח כנגד התנגדות גבוהה ובעצימות גבוהה כפי שמומלץ לרוב עד "כשל בביצוע" הגעה למצב של עייפות שרירית וחוסר יכולת להמשיך את התרגיל הוא האימון היעיל ביותר לשיפור בכוח השריר ולעלייה במסת השריר בקרב ספורטאים, אולם האם התרגול כנגד התנגדות גבוהה הכרחי גם למתאמנים בגיל מבוגר יותר או מתאמנים מתחילים וחובבים?

ערכו, בשנים האחרונות, מספר מחקרים שבדקו את ההשפעה של סוגי אימוני התנגדות שונים על מתאמנים בגילאים שונים. המחקרים העלו תוצאות מפתיעות. מתברר שלמשקל או התנגדות יש השפעה הרבה פחות משמעותית על תוצאות האימון וישנם באימון פרמטרים שחשובים הרבה יותר לכלל האוכלוסייה. המחקרים הראו בצורה עקבית שהמרכיב החשוב ביותר הוא לא גודל ההתנגדות אלה העומס הכללי הפועל על השריר ((muscle load, שהפרמטר שהכי משפיע על בניית השריר הוא להגיע בזמן ביצוע התרגיל לכשל הביצוע (חוסר יכולת לבצע את התרגיל). זה לא משנה אם זה מושג באמצעות משקל גבוה עם מעט חזרות או עם משקל נמוך במספר רב של חזרות.

נראה כי ישנן מספר דרכים לשפר את תפקוד השרירים, כאשר הדרך המסורתית של אימון כנגד התנגדות גבוהה אינה הכרחית עוד. את אותן תוצאות ניתן להשיג גם באימון עם התנגדות נמוכה, ללא צורך בציוד יקר אם על ידי הוספת מספר חזרות או על ידי שינוי בקצב התרגול בהתאם למטרות המתאמן.

 

לשתף זה חלק מהכיף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב whatsapp

למה לעצור כאן כשאפשר להמשיך לקרוא...

רוצה להיות בעניינים?

אז אם אתם רוצים להיות בעניינים ולא לפספס אף עדכון חשוב רישמו את המייל ואנחנו מבטיחים לא להציק:)