סובלים מכאבי מפרקים? אלו האימונים שעשויים להתאים לך

יתכן ששגרת האימונים בחייכם תשתנה בקרוב במידה ותסבלו לפתע בחיים מתופעה של כאב במפרק – בעיה שכיחה בה נתקלים רבים מאתנו בתקופות שונות.
מדובר בכאבים בעוצמה משתנה היכולים להשפיע על התפקוד היומיומי בין אם מדובר בכאב עמום או חד, שעשוי לפגוע באיכות החיים.

כאבי מפרקים עשויים לנבוע ממגוון רב של גורמים משחיקה הדרגתית של הסחוס, המרפד את העצמות דרך דלקתיות כמו דלקת מפרקים שגרונית שנחשב למצב אוטואימוני ועד פציעות שמסבות נזק למרפק. יש לקחת בחשבון שככל שמתבגרים כך רקמות המפרק נשחקות יותר ועולה הסיכון לכאבים מסוג זה.

איך מתמודדים עם כאבים במפרקים?

כל אחד חווה את הבעיה בדרך שונה כשיש מי שיחושו בכאבים שבאים והולכים ואחרים בכאב מתמשך שיחמיר עם הזמן ואחרים יחוו עיוות, נפיחות, קושי ואי נוחות גם בישיבה, קימה או תנועתיות אפילו בפעולות פשוטות.
במצב זה, יש מי שיפנו למשככי כאבים ואחרים ינסו לנוח וכדאי לבחון מול הרופא המטפל גם פעילויות ספורטיביות ואימונים מותאמים למען חיזוק השרירים, שיפור היציבות והניידות, שמירה על משקל תקין ועוד.
ישנם אימונים שיכולים לסייע במגוון דרכים: לחזק את השרירים ולייצב את המפחתים וכך להפחית עומס, לשפר את יכולת הגמישות והגדלת טווח התנועה. פעילות גופנית יכולה גם לסייע בשמירה על משקל מאוזן וכך להפחית עומס מהפרק ואף להגביר את מצב הרוח באמצעות שחרור אנדורפינים, שיכולים לסייע גם בהפחתת תחושת הכאב.

פילאטיס, אירובי במים ויוגה

ישנם תרגילים המותאמים להפחתת כאבי מפרקים. כמו למשל – תרגילי פילאטיס, מערכת אימונים שמתמקדת בשרירי ליבה, גמישות ויציבה נכונה. תרגילי פילאטיס יכולים לעזור בשיפור הניידות ולהפחית כאב.
פילאטיס כולל תרגילים מסוגים שונים לרבות תרגילים שמטרתם להרחיב את טווח התנועה, כמו למשל, באמצעות סיבוב כתף עדינים, סיבובי קרסול וכן תרגילים שעוזרים לייצב את האגן דוגמת עלייה הדרגתית לגשר.

אירובי מים הוא עוד סוג של אימון שיכול מאוד לסייע כאשר כושר הציפה של המים למעשה מפחית את הלחץ על המפרקים ויכול לסייע בשיפור הכוח והגמישות. ריבוי מים מאפשר להעלות את הדופק מבלי להפעיל לחץ גבוה על המפרקים וכך לשפר את בריאות הלב ואת כלי הדם ואת הסיבולת.
אימוני פילאטיס מכשירים על הרפורמר נחשבים יעילים מאוד לביצוע סט רחב של תרגילים שיכולים להועיל לסובלים מבעיות במפרק – לספק יציבות, תמיכה ולהגביר את הגמישות. הרפורמר יכול לעזור בביצוע תנועות מבוקרות ובהארכת השרירים וכך לשפר טווחי תנועה ואף להקל על מצב של נוקשות במפרק תוך כדי תמיכה בשרירי רצפת האגן והשרירים סביב הירכיים והכתפיים ואף להשיג יישור ויציבה נכונה, לתקן חוסר איזון ולהקל על לחץ על המפרקים.

היופי של פילאטיס מכשירים הוא בכך שניתן לשנות תרגילים ולהתאים תרגילים לרמות כושר שונות וגם לבעיות מפרקים ספציפיות. חשוב להתייעץ עם מאמן מנוסה בתחום על מנת לקבל תוכנית אימונים מותאמת, הכוונה והדרכה בזמן אמת.

תנוחות יוגה עדינות אף הן יכולות לסייע בשיפור הגמישות ולהרחיב את טווח התנועה של המפרקים, להפחית את הנוקשות והכאב במפרק. ניתן גם לבצע יוגה באמצעות היעזרות בכיסא על מנת לספק תמיכה למי שחושש מבעיות בשיווי המשקל ובאיזון. למשל, בישיבה על הכיסא עם רגליים עם הרצפה ופיתולים או שימוש בחגורה לצורך התנגדות וביצוע מתיחות.

במקרים מסוימים, טיפול בכאבי מפרקים מצריך ניתוח להחלפת מפרק ברך או ירך בשתל מלאכותי המדמה תנועה טבעית. מדובר בניתוחים מתקדמים עם תוצאות מרשימות המחזיקות לשנים רבות, כאשר מלכתחילה חשוב לפנות לאורתופד מומחה לחוות דעת ולביצוע הניתוח כמו גם להמלצות לשיקום לאחריו בדרך לחזרה הדרגתית לאימונים שתומכים במפרקים.

לשתף זה חלק מהכיף

למה לעצור כאן כשאפשר להמשיך לקרוא...

רוצים להצטרף? השאירו לנו פרטים כאן

התחלת שיחה
בואו נדבר
שלום! איך אפשר לעזור?